Zamknij

Sprzedajesz coś przez Internet uważaj na oszustów!

10:10, 13.01.2021 | MP
Skomentuj
REKLAMA

Kobieta dostała link na telefon i podała swój numer karty bankomatowej. W ten sposób straciła pieniądze. Policja informuje o sposobach do jakich uciekają się przestępcy, by zdobyć gotówkę. W tym przypadku ofiarą staje się sprzedający. Uważajmy na zakupy w sieci!

Policjanci z Pakości wyjaśniają sprawy kilku oszustw, których ofiarami zostały osoby, oferujące coś do sprzedaży. Kobieta, która na jednym z portali  internetowych zgłosiła sprzedaż sukienki otrzymała informację na swój telefon o osobie zainteresowanej zakupem.

Na telefon otrzymała również link do transakcji, który miał najprawdopodobniej służyć do „odbioru płatności”. Faktycznie była to strona służąca do pobrania informacji o jej karcie płatniczej, wykonania transakcji oraz połączenia się z elektronicznym portalem oszusta. Za jego pośrednictwem kobieta podała nieznanej osobie numer swojej karty bankomatowej, a z jej konta w jednej chwili zniknęła kwota blisko 1.400 zł.

Policja radzi co zrobić, zanim zrobimy transakcję przez Internet:

• warto kierować się ograniczonym zaufaniem,
• korzystaj ze znanych sobie sprawdzonych portali internetowych,
• zasięgnij opinii o oferencie, czy sklepie, sprawdź jego rzetelność, przeczytaj komentarze, które publikują inni kupujący, którzy mieli już z oferentem kontakt,
• zwróć uwagę, czy oferent podaje swój adres, kontakt telefoniczny, to może być przydatne,
• gdy otrzymujesz jakąś ofertę e-mailem, staraj się nie korzystać z linków, lepiej gdy na stronę sklepu wchodzisz wpisując adres w oknie przeglądarki, to w ten prosty sposób można uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy, a nawet banki,
• jeżeli pomimo środków zaradczych w ogóle nie otrzymujesz towaru, towar niepełnowartościowy lub puste pudełko, zabezpiecz wszelką dokumentację korespondencji i powiadom policję.

[ZT]600[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%