Zamknij

Burmistrz Janikowa zabrał głos w sprawie zakażeń: Zrobiliśmy ogromną liczbę testów

11:09, 10.10.2020 | rj
Skomentuj

Burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński zabrał głos w sprawie ogromnej liczby zakażonych pracowników jednej z firmy meblarskich. Jak wyjaśnił włodarz wyniki mają związek z ogromną liczbą wykonanych testów w Janikowie. Uspokoił też opinię publiczną - praktycznie wszyscy zakażeni przechodzą chorobę bezobjawowo.

- Wykonaliśmy blisko 300 testów zarówno wśród pracowników firmy w Janikowie, jak i pracownikach jednej z placówek oświatowych w gminie. Sytuacja w firmie, gdzie koronawirus się pojawił, jest pod kontrolą. Kilkanaście osób miało pewne objawy związane z koronawirusem, które zostały potwierdzone wynikami testów. Stąd też w trosce o bezpieczeństwo osób i mieszkańców przeprowadziliśmy tak liczne testy na COVID-19 - powiedział Burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński.

Jak zaznaczył włodarz nie brakuje przypadków nietypowych. Do takich należy małżeństwo, gdzie jeden z partnerów miał koronawirusa, a drugi już nie. Zaznaczył także, że konieczne jest robienie testów.

- Im więcej tych testów robić będziemy, tym będziemy więcej wiedzieć, jaką sytuację rzeczywiście mamy. Jeśli ktoś z samorządowców chce znać prawdę o transmisji koronawirusa w swoim mieście czy gminie, powinien wykonywać odpowiednie ilości testów. Ilość testów wykonanych dla Janikowa w czwartek stanowiła 1% wszystkich testów wykonanych w Polsce. Gdybyśmy zrobili testy w takiej skali jak w kraju, to byłoby to 10 lub 11 testów. Co byśmy wtedy wiedzieli? Praktycznie nic! Jestem przekonany, że to nie Janipol jest wyjątkiem, lecz przy odpowiedniej ilości testów, skala zakażeń w Polsce jest porównywalna. I to nie przez Janikowo, jak wynika z postu prezydenta Brejzy, powiat nasz będzie prawdopodobnie w czerwonej strefie. To dzięki temu, że szefowie tej firmy, zgodzili się z moimi sugestiami i wyrazili zgodę na testy. Wiemy, jaka jest sytuacja pandemiczna w naszym powiecie. Na pewno jest to lepsze, niż udawanie, że nas to nie dotyczy - dodał włodarz.

Janikowska firma będzie zamknięta na okres dwóch tygodni. Pracownicy przejdą ponownie testy już po zamknięciu zakładu.

- Jak wiecie, osobiście zawożę wymazy testów, które jako gmina robimy. Nie chciałem narażać żadnego z pracowników, więc odpowiedzialność biorę na siebie. Mam do tego stosowne przeszkolenie. Współpracujemy jako Gmina Janikowo z Instytutem Genetyki Sądowej, który muszę bardzo pochwalić. Współpraca układa się rewelacyjnie, a wyniki badań mamy po kilku godzinach. Cieszy fakt, że ostatnio, sąsiednie samorządy również poszły w nasze ślady i również z tą instytucją zaczęły współpracę - czytamy w udostępnionym przez Burmistrza Janikowa oświadczeniu.

Cała treść oświadczenia

Przeprowadziliśmy blisko 300 testów. Monitorujemy sytuację w naszej gminie!

Jak wiecie liczba zakażonych pracowników Janipolu jest bardzo duża. Chciałbym w tym miejscu — z jednej strony uspokoić was, a z drugiej poprosić, abyście zachowali zasady bezpieczeństwa.

Wykonaliśmy blisko 300 testów zarówno wśród pracowników firmy w Janikowie, jak i pracownikach jednej z placówek oświatowych w gminie. Sytuacja w firmie, gdzie koronawirus się pojawił, jest pod kontrolą. Kilkanaście osób miało pewne objawy związane z koronawirusem, które zostały potwierdzone wynikami testów. Stąd też w trosce o bezpieczeństwo osób i mieszkańców przeprowadziliśmy tak liczne testy na COVID-19. Wynik przyniósł 136 zakażonych, w tym 55 osób z naszej gminy. Prawie wszyscy (na tę chwilę) przechodzą chorobę bezobjawowo. Wiele z osób badanych nie mogło uwierzyć, że otrzymało wynik dodatni. Czują się bowiem bardzo dobrze.

Chcę zwrócić Wam uwagę, że są też przypadki nietypowe. Mieliśmy przykład małżeństwa, które w Janikowie zostało poddane badaniom. Jeden ze współmałżonków otrzymał wynik negatywny, a drugi pozytywny. Jak widzicie, transmisja koronawirusa jest dość niestandardowa.

Chcę Was uspokoić. Tak duży wynik zakażonych bierze się z ogromnej skali badań, jakie wykonaliśmy. Im więcej tych testów robić będziemy, tym będziemy więcej wiedzieć, jaką sytuację rzeczywiście mamy. Jeśli ktoś z samorządowców chce znać prawdę o transmisji koronawirusa w swoim mieście czy gminie, powinien wykonywać odpowiednie ilości testów. Ilość testów wykonanych dla Janikowa w czwartek stanowiła 1% wszystkich testów wykonanych w Polsce. Gdybyśmy zrobili testy w takiej skali jak w kraju, to byłoby to 10 lub 11 testów. Co byśmy wtedy wiedzieli? Praktycznie nic! Jestem przekonany, że to nie Janipol jest wyjątkiem, lecz przy odpowiedniej ilości testów, skala zakażeń w Polsce jest porównywalna. I to nie przez Janikowo, jak wynika z postu prezydenta Brejzy, powiat nasz będzie prawdopodobnie w czerwonej strefie. To dzięki temu, że szefowie tej firmy, zgodzili się z moimi sugestiami i wyrazili zgodę na testy. Wiemy, jaka jest sytuacja pandemiczna w naszym powiecie. Na pewno jest to lepsze, niż udawanie, że nas to nie dotyczy.

Nieporozumieniem jak dla mnie jest natomiast zatrzymywanie ludzi na kwarantannę na okres 10 dni, po którym nikt im testu nie robi. Każdy powinien być przebadany dwa razy. Mamy przykłady, że zgodnie z zaleceniami Sanepidu, kończy się kwarantanna osoby z covid-em po 10 dniach, mimo że ma aktualny wynik pozytywny.

Janipol w Janikowie odpowiedzialnie podszedł do problemu, jakim jest koronawirus wśród pracowników. Firma będzie zamknięta na okres dwóch tygodni. Z tego, co wiem, po tym okresie pracownicy ponownie zostaną objęci testami. Kto zdrowy — wróci do firmy, a kto nie, będzie musiał pozostać na kwarantannie.

Jak wiecie, osobiście zawożę wymazy testów, które jako gmina robimy. Nie chciałem narażać żadnego z pracowników, więc odpowiedzialność biorę na siebie. Mam do tego stosowne przeszkolenie. Współpracujemy jako Gmina Janikowo z Instytutem Genetyki Sądowej, który muszę bardzo pochwalić. Współpraca układa się rewelacyjnie, a wyniki badań mamy po kilku godzinach. Cieszy fakt, że ostatnio, sąsiednie samorządy również poszły w nasze ślady i również z tą instytucją zaczęły współpracę.

Życzę Wam wszystkim zdrowia! Proszę o rozsądek!

Maseczki, dystans, dezynfekcja rąk!

Uważajcie na siebie! W razie czego mój telefon jest dostępny na stronie urzędu!

Andrzej Brzeziński

Burmistrz Miasta i Gminy Janikowo

 

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz