Zamknij

Nasz region czeka trudny czas: Janikowo w trójkącie najmniejszych opadów w Europie.

19:08, 29.08.2019 | red
Skomentuj
REKLAMA

 

Kujawy spotykają się z potęgującą się suszą. Janikowo podobnie jak sąsiednie gminy jest dziś w trójkącie najmniejszych opadów w Europie.

Problem związany z opadami poruszył nasz partnerski portal www.mojakruszwica.pl. Zaniepokojeni niskim poziomem wody w Gople mieszkańcy opublikowali wiele zdjęć w Internecie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są niskie opady deszczu.

- Woda jest spiętrzona po stronie Wielkopolski. Ma to związek z koniecznością chłodzenia turbin. Wody Polskie podały nam taki komunikat, ponieważ tam wody musi być teraz więcej. Kopalnia Tomisławice dostarcza do jeziora 80 cm wody na minutę co nie jest złym wynikiem. Zatem pod tym względem sytuacja nie jest aż taka zła. Gorzej jeśli chodzi o ogólny stan wody w zlewni. Tutaj stan wody utrzymuje się poniżej stanu niskiego. Czynniki są tak naprawdę dwa: pierwszy to przyroda, a drugi to rolnictwo - wyjaśnia Andrzej Sieradzki, dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Z informacji przekazanych przez dyrektora NPT wynika, że Kujawy mają patową sytuację wodną.

- Pamiętajmy, że Kruszwica, Janikowa, Pakość jest obecnie w trójkącie najniższych opadów w Europie. W najgorszym przypadku może czekać nas ograniczenie korzystania z wody. Niektóre gminy w Polsce o mniejszych zasobach wodnych już takie regulacje wprowadzają - dodaje Sieradzki.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz