Zamknij

Pojezierze Gnieźnieńskie: Jest szansa dla wysychających jezior?

18:27, 13.05.2024 Aktualizacja: 22:19, 14.05.2024
Skomentuj
  • Kujawy Zachodnie od wielu lat są narażone na skutki wydobycia węgla w województwie wielkopolskim, co w naszym województwie obserwujemy głównie poprzez zjawisko wysychania jezior.
  • Ujęcia lotnicze są zatrważające. Wody Polskie informują, że zaczyna się realizacja programów ze środków europejskich dedykowanych województwu wielkopolskiemu, których efekty być może zobaczymy też w naszym województwie.
  • Wielkopolskie w przeciwieństwie do kujawsko-pomorskiego dostało dodatkowe środki z Unii Europejskiej na realizację działań mające na celu odchodzenie od wydobycia węgla – tzw. fundusz sprawiedliwej transformacji.

- Do deficytu wód na obszarze Wielkopolski wschodniej obok czynników klimatycznych przyczynia się wieloletnia presja antropogeniczna, przejawiająca się na tym obszarze: górnictwem odkrywkowym, melioracjami (między innymi odwadniające użytki zielone), regulacjami koryt rzecznych, bezzwrotnymi poborami wód podziemnych na cele gospodarcze i komunalne, wycinka lasów, osuszanie bagien itd. - informuje RZGW w Poznaniu.

Gospodarowanie wodami nie zamyka się w granicach administracyjnych a skutki niekorzystnych zjawisk mogą być widoczne na znacznym obszarze wykraczającym poza teren gminy, powiatu czy nawet województwa. Postępujący deficyt wód w Wielkopolsce wschodniej zdecydowanie wykracza poza jej obszar i oddziałuje zarówno na sąsiednie powiaty w województwie wielkopolskim, jak również na województwo kujawsko-pomorskie.

- W wybranych latach niedobór wody liczony jako wypadkowa między tymi dwoma parametrami sięga ponad 400 mm/rok, a w kontekście podwyższającej się temperatury powietrza, pogarszających się warunków wilgotnościowych i pozostających na bardzo niskim poziomie opadów problem ten niestety narasta. Prowadzi to do suszy glebowej, wysychania mniejszych rzek i oczek wodnych, obniżania poziomu wody w jeziorach i mokradłach oraz obniżania się poziomu wód gruntowych – oceniają Wody Polskie.

RZGW w Poznaniu za środki europejskie zamierza odbudowywać zasoby wodne Pojezierza Gnieźnieńskiego, odbudować zasoby wodnej Warcicy, będącej dopływem Warty oraz poprawić retencję jeziora Skulskiego, którego część leży w województwie wielkopolskim.

Trwają też przygotowania do projektu dotyczącego jeziora Skulskiego, który miałby realizować RZGW w Bydgoszczy.

 

 

 

 

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu abcjanikowo24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz